TIKLA ARA

Türkiye'nin ilk 4K yayını Digiturk'te

Digiturk, dijital yayıncılık sektöründe bir ilke daha imza atarak Türkiye’nin ilk 4K yayınını gerçekleştirdi.


Türkiye’nin ilk 4K yayını Digiturk’te

Digiturk, HD görüntüden 4 kat daha fazla kaliteli ve çözünürlük sağlayan 4K için denemelere başladı.Türkiye’nin ilk 4K yayınını gerçekleştiren Digiturk gerekli standartların ve sektörel altyapı sistemlerinin oluşması halinde 4K yayınları üyelerine bu hizmeti sunmaya başlayacak.

4K yayını izle

Digiturk, dijital yayıncılık sektöründe bir ilke daha imza atarak Türkiye’nin ilk 4K yayınını gerçekleştirdi. 2 Nisan 2013 Salı günü Digiturk’ün Beşiktaş’ta bulunan Genel Müdürlük binasında gerçekleştirilen test yayını ile 4K kalitesiyle çekilmiş görüntüler ilk kez gösterildi.

Digiturk Ürün Geliştirme ve Operasyon Yayın Sistemleri Uzamanı Emre Uysal, 4K yayın için gerekli sistemlerin ve standartların  altyapının oluşmasının kısa bir zaman alacağını belirterek bu sürecin bir-iki yıl kadar sürebileceğini belirtti. Digiturk olarak 4K yayın için gerekli altyapıya ve servis gücüne sahip olduklarını alını çizen Emre Bey, “4K halihazırda hayatımızda olan bir teknoloji. Bu teknolojiyle çekilen sinema filmleri mevcut. Sinema salonlarındaki teknik imkanlara göre bu prodüksiyonları 2K veya 4K olarak izliyoruz. 4K yayın mevcut standartlar ve altyapı nedeniyle şu anda yalnızca deneysel olarak yapılabiliyor. Şu an için sinyali stüdyo içinde taşıyacak standartlar, iletim ve alıcı standartları henüz oluşmadı. Bu nedenle, ticari anlamda bir uygulama söz konusu değil. Digiturk olarak biz bu servisi bugün itibarı ile sağlamaya hazır durumdayız. Ancak standartların ve gerekli altyapının sektörel olarak hazır olması gerekiyor” dedi.

4K yayını izle

Stüdyodan TV alıcısına bütün zincir değişecek


4K görüntü 8 milyon piksellik çözünürlükle HD görüntüden 4 kat daha fazla çözünürlük sağlıyor. Saniyede 50 (interlace) yarım kare yerine saniyede 50 tam kare görüntü sunan 4K teknolojisi, teoride 8 kat daha fazla görüntü verisi oluşturuyor. 4K görüntü ekran oranı HD ile aynı 16/9 formatında. Çok daha büyük ekranlarda görüntü kalitesinden ödün vermeden yayınları izleme olanağı sağlayan 4K ile özellikle spor karşılaşmaları ve özel efektler içeren içeriklerde daha akıcı bir görüntü elde ediliyor. 4K yayın ile birlikte stüdyodan TV alıcısına bütün yayın zincirinde büyük değişiklikler gerçekleşmesi bekleniyor.

Film çekerken 4K ve 8K kamera sistemleri ile çok alanda film uzun süredir çekiliyor. Çekilen içerikler genelde edit/grafik sistemlerine aktarılıyor ve üzerinde oynanarak son haline ekranlara geliyor. İçerik dijital sinemalar için 2K veya 4K olarak sunulurken TV yayıncıları için 1080i veya 720p, Blue Ray cihazlar için 1080p formata indirgeniyor.Kategoriler:

Filmler   |   Diziler  |   Spor Yayınları   |   Çocuk Programları   |   Belgeseller   |   Yaşam ve EğlenceKategori: 

Konular: digiturk 4k yayını, ilk 4k yayını, 4k yayını nedir, 4k hakında bilgi, 4k ve 8k kamera,

Hızlı Başvuru
Digitürk kampanya ve fiyatları hakkında bilgi almak, yeni üyelik başvurusunda bulunmak için formu doldurun, hemen sizi arayalım.