TIKLA ARA

Zorba The Greek Digiturk Moviemaxstars da

Zorba The Greek Digiturk Moviemaxstars da


Zorba The Greek Digiturk Moviemaxstars da

1964yapımı olan film Yunanistanın Grit Adlarında çekilmiştir.Konusu itibariyle macera ve dramı birarada anlatan film 142dklık bir süreden oluşmaktadır.Filminyönetmenliğini Mihalis Kakogiannis üstlenirken başrollerini ise;Anthony Quinn(Alexis Zorba), Alan Bates(Basil), Irene Papas (Dul kadın) oluşturmaktadır.

Filmin konusu:Hayattan bir beklentisi olmayan İngiliz yazar, Yunan asıllı Basil'e Yunan adalarından biri olan Girit'te bir maden ocağı miras kalmıştır.Hayatına yeniden şekillendirme umudunu taşıyarak adaya gelen Basil burada aşırı davranışları olan, kaba hırçın ama hayata tüm benliğiyle bağlı orta yaşlı birYunanlı olan Alexis Zorba (Anthony Quinn) ile tanışır. Kendisini adeta himayesine alan Zorba'nın kendisine kabul ettirmeye çalıştığı hayat tarzının birparçası da yenilgileri umursamamaktır. Zorba'ya göre yenilgiler hayatın kaçınılmaz parçalarıdır ve ancak yenilgilerin tecrübe edinilmesiyle hayatınzaferlerinin tadına varılabilir. Zorba sayesinde Yunanlıların yaşm tarzlarını gördükçe Basil'in hayata bakış açısı gitgide değişmeye başlar.

Filmin tema müziği olan Zorbas'ı ünlü Yunanlı besteci Mikis Theodorakis bestelemiştir. Geleneksel Yunan dansı hasapiko; Syrtaki (Sirtaki) olarak da bilinir.Müzik bu filmde duyulduktan sonra dünya çapında meşhur olmuş, tavernalar ve düğünlerin vazgeçilmez müziği haline gelmiştir.Ayrıca filmin 1968 yılında "Zorba"adı ile bir müzikali yapılmıştır.Film 1965 yılında 7 dalda Oscar'a aday gösterilmiş bunlardan 3'ünü almıştır.

 

 Kategoriler:

Filmler   |   Diziler  |   Spor Yayınları   |   Çocuk Programları   |   Belgeseller   |   Yaşam ve EğlenceKategori: 

Konular: zorba filmi, digiturk moviemaxstars, zorba the greek filmi, digiturk cinema, zorba moviemaxstars,

Hızlı Başvuru
Digitürk kampanya ve fiyatları hakkında bilgi almak, yeni üyelik başvurusunda bulunmak için formu doldurun, hemen sizi arayalım.