TIKLA ARA

Ana Sayfa Kanallar


İBB TRAFİK

Digiturk İBB TRAFİK Kanalı 534 numaralı kanaldan ulaşabileceğiniz İBB Trafik interaktif kanalı, İstanbul’un tüm noktalarından canlı kamera görüntüleri, yoğunluk haritalarını içeriyor. Aynı zamanda kazalar, trafiğe kapalı yollar ve yol bakım çalışmalarını da içeren yol mesajlarını yayınlıyor

İBB TRAFİK Digiturk Kaçıncı Kanal?

Kanal No : 534 Yayın Süresi : 24 Saat

İBB TRAFİK Kanalını izleyebileceğiniz Digiturk Paketi ile ilgili detaylı bilgi için: Paketler

İBB TRAFİK Yayın Akışı için: Yayın Akışı

 

İBB Trafik Hizmetler

Trafik Durumu

Trafik Kameraları

Yoğunluk Haritası

Güzergah Hesaplama

Otopark Bilgileri

Turistik Kameralar

 

İBB Trafik Hakkında

TRAFİK KONTROL MERKEZİ

Akıllı Ulaşım Sistemleri’nin bir parçası olan İBB Trafik Kontrol Merkezi, aynı zamanda Akıllı Ulaşım Sistemleri  uygulamalarının yönetildiği birimdir. Trafik Yoğunluk Haritası, Seyahat Süresi, Değişken Mesaj Sistemi gibi uygulamalar, bu merkezden alınan veriler ile trafik bilgisine dönüştürülerek sunulmaktadır.

Trafik yoğunluk bilgilerinin online olarak alınması,
Kent trafiğinin gerçek zamanlı olarak izlenebilmesi,
Sinyalize kavşakların online olarak izlenmesi,
Trafik yoğunluk verilerinin görsel ve işitsel olarak verilmesi,
Bölgesel trafik durumunun izlenebilmesi,
Trafikteki sürücülerin anlık değişimlerden bilgilendirilmesi,
Şehir üst yapısının takip edilebilmesi,
Şehir yaşam alanları ve noktalarının izlemebilmesi,
Trafik ve yol durumu bilgisinin son kullanıcılara internet ve telefon yoluyla iletilmesi,

Trafik Kontrol Merkezi tarafından yapılmaktadır.

AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ (ITS)

ITS; yol ağı kapasitesinin etkin olarak kullanılması amacıyla yeni teknolojiler ışığında, çoğunlukla trafikten alınan yol ve hava durumuna ait veriler ile trafiğin otomatik olarak yönetilmesi çalışmalarına verilen isimdir. Akıllı Ulaşım Sistemi (ITS) uygulamalarının, Türkiye’de trafik yönetim ve denetiminde kullanımı ilk kez İstanbul ‘da ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir.

ITS, günde yaklaşık olarak 12 milyon yolculuğun yaşandığı İstanbul’da trafiğin yönetimi ve denetimi için stratejik bir alt yapı oluşturmaktadır. ITS uygulamaları ile; mevcut yol kapasitesinin arttırılması, trafik kazalarının azaltılması, trafikte harcanan zamandan tasarruf edilmesi ve maddi kayıpların önüne geçilerek milli ekonomiye katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.

Akıllı Ulaşım Sistemleri Uygulamaları:
Trafik Kameraları
Yol Sensörleri
Trafik Yoğunluk Haritası
DMS(Değişken Mesaj Sistemi)
Mobil Bilgi Sistemi
Trafik Analiz Sistemi
Kural İhlal Tespit Sistemi
Trafik Yazılımları
Seyahat Süresi


EDS ( ELEKTRONİK DENETLEME SİSTEMİ )

EDS
Elektronik Denetleme Sistemi; trafik akışı kontrolünün sağlanması ve kent trafiğinde kural ihlali yapan araçların tespiti için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü tarafından faaliyete geçirilen bir hizmettir.

EDS Levha
Kırmızı Işık İhlal Tespit Sistemi; kavşaklarda kırmızı ışık ihlallerinden kaynaklanan kazaların önlenerek, can ve mal güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak amacı ile geliştirilmiştir. Sistemin işleyişinde; kavşak noktalarında trafiği gözleyen kameralar, kırmızı ışık ihlali yapan araçları tespit edip fotoğraflamakta ve fotoğrafların Trafik Kontrol Merkezi’ne iletilmesi sonucunda ihlali yapan araç sürücüsü hakkında yasal cezai işlem yapılmaktadır.

YOL SENSÖRLERİ

Yol sensörleri; trafik akımı bilgilerinin elde edilmesi amacı ile kullanılıyor. Bu bilgilerin elde edilmesi; İstanbul genelinde yol ağının belirli kesimlerine (yoldan 7m.geriye - 7m. yukarıya) yerleştirilen ve 8 şeride kadar ölçüm yapabilen özel sensorlar aracılığı ile sağlanıyor.

Elde edilen veriler iki ana işlemde girdi olarak kullanılmaktadır. Birincisi; kavşakları yönetmek-sinyal sürelerini ayarlamak, ikincisi ise şehir genelindeki ana arterler ve çevre yollardaki trafik akım bilgilerini tespit edip, mevcut alt yapının daha verimli kullanılması amacıyla yönlendirmede bulunmaktır.

Kavşaklarda, araç sayılarını ve kuyruk uzunluklarını tespit etme amacı ile asfalt altına monte edilen "loop sensörler" kullanılırken, ana arterler ve çevre yollardaki trafik akım bilgilerini elde etmek için yol kenarına monte edilen "Yol kesmeyen sensor" (Non-Invasive) olarak adlandırılan detektörler kullanılmaktadır.

 

Konular: İBB TRAFİK Programları, İBB TRAFİK Yayın Akışı, İBB TRAFİK izle
Yorumlar

Yorum Yaz

Yorum yok


Yorum Ekle
0(216) 740 00 49 Hemen Başvur